Čia nuo pradžių gyvenusios mūzos šiandiena vis labiau pamirštamos. Vis garsiau prašome jų pramogų. Daugiau žaidimų! Duonos turime. Muziejai iš lėto bando šitą tendenciją prisijaukinti. Pramoko edukuoti, įsileido naujų formų, bet neatsakė nei sau, nei mums – koks jų vaidmuo šiandiena. „Mes nesame pramogų erdvė“ – tyliai tarpusavyje kalbasi  muziejininkai Lietuvoje. „Bet lankytojas nori pramogų“ – skelbia vieša nuomonė.

Muziejai bando mojuoti mokymo/edukavimo korta. Bet mokymo(si) kategorija “vartotojų” galvose priklauso mokykloms, universitetui ar gyvenimui. Taip, iš dalies tokia funkcija galime priskirti muziejui, bet ji ne pagrindinė. Neradę vietos mūsų galvose, jie lieka kaip seni tolimi giminaičiais, pas kuriuos nueisime, kada nors, per jubiliejų. Arba kai nemokamai atidarys duris, o mes neturėsime ką veikti. Nes neveikti – nemokame.

Ir visgi koks muziejų vaidmuo šiandiena?

Jie bando fiksuoti [įmuziejinti] pokyčius/slinkstis, vykstančius mūsų visuomenėje. Pasauliniai. Lietuviški kol kas miega žiemos miegu. Bet garsieji eina koja kojon su laiku ir fiksuoja idėjas, kurios mus keičia. Pvz. MOMA savo kolekciją papildė EMOJI ikonomis. Ne dėl grožio. Dėl to, kad mūsų bendravimas šiandiena be jų nebevyksta. Muziejus pagauna pokytį, kuris vyksta visuomenėje/kultūroje, labai esmingai keičiantis mus.

[Čiurlionis Lietuviškoje dailėje irgi savo svorį gavo neatsitiktinai. Baudžiauninkams jis pradėjo kalbėti apie svajones, sapnus ar žvaigždes. Suprimityvinu, atsiprašau. Bet kai imi vertinti kontekstą – ne apsimetinėji meną išmanančiu, priskirinėdamas stilius ar judėjimus – pasidaro paprasčiau atsakyti į visų norimą suprasti klausimą -kodėl.]

Tai gal muziejus šiandiena yra idėjų meka? Su labai svarbiu jai tenkančiu vaidmeniu – mokinti mus skaityti konstektus, dekonstruoti reikšmes. Taip ne tik įgaudamas aktualią misiją fake news kontekste, bet ir padėdamas lengviau suprasti kas vyksta aplinku mus.

Muziejai – idėjų centrai. Idėjų, kurios kuria mus. Ir kurios, bent iš dalies paaiškina, kodėl esame tokie, kokie esame.

Gal toks vaidmens apsibrėžimas greičiau pabudintų ir Lietuviškus muziejus?